Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

 

Logo zespołu ZFKiB obejmujące kierunki badawcze Badania naukowe prowadzone w Zespole Fizykochemii Koordynacyjnej i Bionieorganicznej (ZFKiB) dotyczą chemii i fotochemii związków metali d-elektronowych. 

Początki chemii koordynacyjnej w polskiej nauce sięgają okresu międzywojennego i szkoły lwowskiej a po II wojnie światowej szkoły krakowskiej (prof. Wiktor Jakób) i wrocławskiej (prof. Bogumiła Jeżowska-Trzebiatowska), (patrz historia Zespołu). 


Obecnie w Zespole Fizykochemii Koordynacyjnej i Bionieorganicznej UJ w centrum zainteresowań naukowych znajdują się związki koordynacyjne, metaloorganiczne oraz różnego typu nanomateriały bazujące na metalach d-elektronowych. Badamy zależności pomiędzy strukturą elektronową a reaktywnością chemiczną i aktywnością biologiczną zarówno połączeń naturalnych jak i tych projektowanych i otrzymywanych przez nas w laboratorium. Interesują nas mechanizmy reakcji termicznych i fotochemicznych a także charakter procesów fizycznych jakim te związki ulegają. Bazując na wynikach badań podstawowych z jednej strony staramy się wyjaśniać procesy naturalne istotne dla naszego zdrowia i otaczającego nas środowiska a z drugiej projektować zaawansowane układy funkcjonalne pod kątem wykorzystania w innowacyjnych strategiach katalitycznych, energetycznych , diagnostycznych, terapeutycznych czy środowiskowych. Prowadzone w ramach międzynarodowych i krajowych projektów naukowych badania dotykają aktualnych problemów z zakresu następujących obszarów badawczych:

• Chemia koordynacyjna  
• Chemia bionieorganiczna i biomedyczna 
• Fotochemia i fotobiologia
• Zaawansowane materiały